Er Hizmet Süresi ve Görevleri
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Er Hizmet Süresi ve Görevleri

Er, kelime anlamı olarak birçok anlamı vardır. Genel olarak ilk akla gelen anlamı askerlere verilen isimdir. Askeriyede en alt tabakada bulunan rütbesi olmayan askerlere er denilmektedir. Diğer anlamları ise er; erkek demektir. Bir diğer anlamı ise er; yiğit heybetli ve işini bilen dürüst insanlara denilmektedir. Fakat er denildi mi özellikle askerliğini yapan erkekler çok daha iyi bilirler ki er demek askerliktir. Askeri hiyerarşi de bulunan en alt tabakadaki rütbesi olmayan askerlerdir. Dünya genelinde erkeğin doğum yaşar ölüm mantığı çerçevesindedir. Fakat Türk ise durum böyle değildir. Doğar yaşar vatana borcunu öder ölür, mantığı Türkler de geçmişten günümüze devam etmektedir. Ülke olarak bayrak ve vatana olan düşkünlüğümüz tüm dünya tarafından bilinmektedir. Yeri geldi mi vatan için gözünü kırpmadan canını veren erlerimiz (Askerlerimiz) sayesinde vatanın bütünlüğü günümüze kadar devam etmektedir. Ayrıca belirtmek gerekirse tarihte belirtildiği gibi yalnızca vatanı için hayatını kaybeden şehitler ile anneler de evlatlarını er olarak askere gönderdiği zaman kına yakma geleneğimizde mevcuttur. Kına yakmanın temel mantığı ise evladını vatana kurban ettiğini belirtmek amacıyla güle oynaya sevinerek askere göndermektedirler. Bundan dolayı, ülke olarak çok şanlı ve gururlu bir ülkeye sahibiz. Peki erlerin görevleri ve hizmet süreleri nedir. Bundan dolayı, erlerin görev süresi ve hizmet şartları konusunu ayrı başlık altında açıklayacak olursak;


Erlerin Hizmet Süreleri ve Görevleri


Erlerin hizmet süreleri ve görevleri, erlerin genel olarak mecburi olarak hizmet süreyi son yapılan çalışmalar sonucunda 1 yıl 365 gün kadardır. Fakat üniversite mezunları için bu görev süreleri kısa dönem olarak 5 ay (150 gün) olarak belirlenmiştir. Mecburi olarak yapılması gereken erlikte (Asker) zorunlu olduğu bazı görevleri mevcuttur. Hizmet süreleri içinde mecburi oldukları ve yapmaları gereken görevleri maddeler halinde açıklayacak olursak;
 • Erler, ülkelerini korumakla yükümlüdür. Ülkelerinde oluşabilecek iç ve dış tehditlere karşı ülkeyi her daim korumakla mükelleftirler. Bundan dolayı, askerliğini yapanlar çok iyi bilirler gece ve gündüz nöbetler hiçbir zaman aksamaz. Her daim mükellef oldukları bölgeyi korumakla sorumludurlar.
 • Erler ilk olarak askerliğe gittiklerinde ilk aşama acemi birliğinde savaş teknikleri ve mühimmatları kullanmayı öğrenirler ve sonrasında usta birliğin de bu Uzman bir er olarak askerlik görevlerini tamamlarlar. Bundan dolayı erlerin asıl görevi savaş tekniklerini öğrenmek ve öğretmektir.
 • Erler, aynı zamanda ülkedeki birlik ve beraberlik ile düzeni sağlar. Özellikle kırsal alanlarda görev yapan jandarma erleri vb. Gibi kara kolların temel mantığı düzeni korumak ve yaşatmaktır.
 • Erler, bir diğer görevi ise kaçakçılıkla ilgili mücadele eder. Özellikle doğu ve güney doğuda ve bulunan kara sınırlarımızda kaçakçılıkla mücadele ederler. Kara kuvvetleri erleri sayesinde aynı zamanda deniz kuvvetleri ile deniz güvenliği alınarak kaçakçılık ile gerekli tedbirleri erler tarafından alınır.
 • Erler aynı zamanda kontrolü altında bulunan bölgedeki suçluları yakalamakla mükelleftir.
 • Erler aynı zamanda her ne kadar kırsal kesimde alanları görülse de gerektiği zaman şehir içinde bulunan kanun dışı eylem ve gösterilerde güvenliği sağlamak ve olası tehlike durumların önünü almak görevleri arasındadır.
 • Erler bulundukları kışla ve kara kollarda rütbeler arası bilgi alışverişini sağlamakla görevlidir ve rütbelilerin emri altında verilen görevleri yerine getirmekle mükelleflerdir.
 • Erlerin bir diğer görevi ise artan terör olaylarından dolayı doğu ve güney doğuda bulunan halk ile devletin ilişkilerini düzenlemekle sorumludur.
 • Erlerin görevleri arasında bir diğeri ise bulundukları bölgede olası bir doğal afette yardımcı olmak için tüm doğal afetleri hakkında bilgilendirilmekte ve gerekli eğitimini alır. Aynı zamanda doğal afet sırasında vatandaşa yardımcı olmakla mükelleftir.
 • Erler görevli oldukları kışla ve kara kolların temizliği düzeni ve tertibi ile ilgili hepsinden sorumludur. Bundan dolayı kışla ve kara kolları her daim temiz tutmalı, düzeni hakkında gereken müdahaleleri yapmakla sorumludur.
 • Erler ülke olarak devlet tarafından belirlenen tüm siyasi politikalarını içi ve dış tehditleri karşısında yönlendirmekle sorumludur ve üst rütbeleri tarafından belirlenen ve değiştirilen yasal düzeneklere uymak zorundadır.
 • Erler aynı zamanda bulundukları bölgelerde sağlık sorunu ile karşı karşıya kalındığında sağlık açısından gerekli yardımları götürmekle sorumludurlar.
 • Erler sağlık yardımı ile bulundukları görev yerlerindeki okullarında ihtiyaçları karşısında fiziki olarak sorumludurlar ve olası bir afet gibi durumlarda bulundukları bölgedeki okulların ihtiyaçlarını karşılamak zorundadırlar.

Er Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Teğmen Görevi ve Rütbesi

Teğmen Görevi ve Rütbesi

Editörün Seçtiği

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Dedektif Faaliyet Konuları

Dedektif Faaliyet Konuları

Onbaşı Görevi ve Rütbesi

Onbaşı Görevi ve Rütbesi

Uzman Jandarma Rütbesi ve Görevleri

Uzman Jandarma Rütbesi ve Görevleri

Sözleşmeli Onbaşı Rütbesi ve Görevleri

Sözleşmeli Onbaşı Rütbesi ve Görevleri

Astsubay Kıdemli Başçavuş Görevi ve Rütbesi

Astsubay Kıdemli Başçavuş Görevi ve Rütbesi

Güncel

Uzman Çavuş Rütbesi ve Görevleri

Uzman Çavuş Rütbesi ve Görevleri

Güncel

Üsteğmen Rütbesi ve Görevleri

Üsteğmen Rütbesi ve Görevleri

Güncel

Yarbay Rütbesi ve Görevleri

Yarbay Rütbesi ve Görevleri

Albay Rütbesi ve Görevleri

Albay Rütbesi ve Görevleri

Uzman Onbaşı Rütbesi ve Görevleri

Uzman Onbaşı Rütbesi ve Görevleri

2. Sınıf Emniyet Müdürü Rütbesi ve Görevleri

2. Sınıf Emniyet Müdürü Rütbesi ve Görevleri

Asteğmen Rütbesi ve Görevleri

Asteğmen Rütbesi ve Görevleri

Başpolis Görevleri ve Rütbesi

Başpolis Görevleri ve Rütbesi

Tümgeneral Rütbesi ve Görevi

Tümgeneral Rütbesi ve Görevi